Якщо у Вас або Вашої дитини часті отити, чи загалом проблеми із вухами, спостерігається зниження слуху, виявлено скупчення рідини в середньому вусі, то, можливо, Вам необхідно проведення оперативного лікування. Проконсультуйтеся з цього приводу з нашими отоларингологами. Вони проведуть діагностику, підберуть індивідуальну схему лікування і, при необхідності, призначить оперативне лікування.
Ексудативний отит є одним з відносних показань до проведення операції з видалення аденоїдів. Він виникає в результаті того, що глоткова мигдалина закриває гирло слухових труб, які також знаходяться в носоглотці, і ускладнює вентиляцію середнього вуха. Видалення аденоїдів і налагодження вентиляції середнього вуха сприяють самостійного відновлення слухової труби і барабанної порожнини.
Коли операція відкладається, ексудативний отит посилюється – рідина в барабанної порожнини стає густою і викликає формування спайок в середньому вусі. У таких ситуаціях доводиться додатково проводити парацентез барабанної перетинки – розрізати її і видаляти цю рідину з барабанної порожнини. Розріз в барабанній перетинці заживає самостійно, а отит проходить в результаті того, що аденоїди видалені і вентиляція налагоджена.
В окремих випадках доводиться встановлювати шунти (спеціальні маленькі трубочки) в барабанну порожнину. Вони не дають перетинки заростати і тим самим відбувається відтік повітря в барабанну порожнину і через носоглотку, і через зовнішній слуховий прохід. Шунти можуть стояти від місяця до року. За цей час вони, як правило, «випадають» самостійно, так як перетинка починає заростати і виштовхує шунт. Якщо цього не відбувається, то шунт витягує лікар, щоб запобігти формуванню стійкої перфорації.
Як правило, видалення аденоїдів досить для позбавлення від отиту. Валик слухової труби, який оточує глотковий отвір, має в собі лімфоїдну тканину. Вона так само реактивна, як і лімфоїдна тканина глоткової мигдалини, тому буває, що ці валики збільшені. Під час операції з видалення аденоїдів завдяки ендоскопічній техніці ми маємо можливість точкової коагуляції цих валиків, що призводить до подальшого рубцювання тканини і зменшення в об’ємі. Це додатково відкриває слухову трубу, налагоджує вентиляцію середнього вуха і виключає рецидиви отиту.
У післяопераційний період важливо дотримуватися обмеження: не відвідувати басейни, сауни, лазні, виключити потрапляння води у вуха, яке може стати причиною інфекцій і гнійного процесу. Необхідно прийти на прийом через тиждень після операції, а потім ще через півроку для контрольної ендоскопії.
Перелік необхідних передопераційних обстежень для дітей:
- Загальний аналіз крові;
- Час згортання та тривалість кровотечі;
- Загальний аналіз сечі;
- Біохімічний аналіз крові (глюкоза, білок, сечовина, креатинін, білірубін, АлТ, АсТ, електроліти);
- Електрокардіограма;
- Консультація педіатра;
- При необхідності – огляд суміжних спеціалістів.