Показаннями для втручання на навколоносових пазухах є хронічні захворювання:
- гнійні синусити,
- поліпозні гнійні синусити,
- кісти навколоносових пазух, які ускладнюють носове дихання, викликають головний біль, сльозотечу і т. д.
При гострих запальних процесах оперативні втручання не проводяться.
Кіста верхньої щелепи – це об’ємна доброякісна пухлина, що утворюється зі слизової оболонки гайморової пазухи, що має вигляд міхура в середині якого міститься рідина. При цьому вміст її порожнини буває різним, це залежить від механізму появи і характеру протікання патологічного процесу.
Кістозні утворення негативно впливають на вентиляцію і дренаж всієї системи навколоносових пазух, погіршують носове дихання. Тому нерідко операція з видалення кісти стає профілактикою хронічного рецидивуючого запалення ЛОР-органів.
Сформовані кісти часто не схильні до регресії, та й консервативна терапія теж зазвичай не здатна привести до їх зникнення навіть після ліквідації запалення. Тому єдиний результативний метод лікування – хірургічне видалення кісти в пазусі носа.
Як проходить операція?
Довгий час операція з видалення кісти пазухи носа проводилася тільки з розкриттям стінки гайморової пазухи через ротову порожнину або через щоку. Ця маніпуляція називається гайморотомія, вона досить травматична і вимагає тривалого періоду відновлення.
В даний час класичну операцію проводять рідко, віддаючи переваги малоінвазивним втручанням. Але при поширених гнійних кістах застосовують саме таке радикальне втручання. Небезпечне утворення при цьому видаляється повністю, пазуха промивається антисептиком і дренується.
У «Клініці Стахіва» операція з видалення кісти із навколоносових пазух здійснюється ендоскопічним способом, з мінімальним порушенням цілісності стінок пазухи.
При необхідності додатково проводять пластику соустя, видаляють прилеглі поліпозні розростання.
Ендоскопічна операція з видалення верхньощелепних кістозних утворень проводиться амбулаторно і триває зазвичай 20-40 хвилин. Після її завершення пацієнт протягом 2-3 годин знаходиться в клініці під наглядом лікаря, потім повертається до звичного життя.
Використання ендоскопа дозволяє видаляти кісту верхньощелепної пазухи бережним способом. Така операція не порушує дренування і вентиляцію пазух, знижує ризик хронічних риносинуситів і не вимагає тривалого відновлення пацієнта.
Гайморотомія – це хірургічне втручання, що проводиться з метою видалення сторонніх предметів або слизисто-гнійних виділень з верхньощелепних (гайморових) пазух.
Ендоскопічну гайморотомію слід проводити при неефективності консервативних методів лікування хронічного гаймориту, при наявності сторонніх тіл і з метою розширення соустя для відтоку вмісту гайморової пазухи.
Ендоскопічна гайморотомія грає провідну роль в діагностиці захворювань, які іноді супроводжують гайморит (доброякісні та злоякісні новоутворення пазух). Адже ендоскопія є головним методом взяття біопсії, коли є підозри на онкологічну природу пухлин в пазухах носа.
Перелік необхідних передопераційних обстежень для дорослих:
- Загальний аналіз крові;
- Час згортання та тривалість кровотечі;
- Загальний аналіз сечі;
- Біохімічний аналіз крові (глюкоза, білок, сечовина, креатинін, білірубін, АлТ, АсТ, білірубін, калій, натрій, хлор);
- Група крові. Резус-фактор;
- Електрокардіограма;
- Флюорографія;
- ВІЛ;
- Гепатит С;
- Консультація сімейного лікаря;
- При необхідності – огляд суміжних спеціалістів;
- При необхідності – комп’ютерна томограма приносових пазух носа.