Ендоскопічні операції пазух носа

Показаннями для втручання на навколоносових пазухах є хронічні захворювання:

 • гнійні синусити,
 • поліпозні гнійні синусити,
 • кісти навколоносових пазух, які ускладнюють носове дихання, викликають головний біль, сльозотечу і т. д.

При гострих запальних процесах оперативні втручання не проводяться.

Кіста верхньої щелепи – це об’ємна доброякісна пухлина, що утворюється зі слизової оболонки гайморової пазухи, що має вигляд міхура в середині якого міститься рідина. При цьому вміст її порожнини буває різним, це залежить від механізму появи і характеру протікання патологічного процесу.

Кістозні утворення негативно впливають на вентиляцію і дренаж всієї системи навколоносових пазух, погіршують носове дихання. Тому нерідко операція з видалення кісти стає профілактикою хронічного рецидивуючого запалення ЛОР-органів.

Сформовані кісти часто не схильні до регресії, та й консервативна терапія теж зазвичай не здатна привести до їх зникнення навіть після ліквідації запалення. Тому єдиний результативний метод лікування – хірургічне видалення кісти в пазусі носа.

Як проходить операція? 

Довгий час операція з видалення кісти пазухи носа проводилася тільки з розкриттям стінки гайморової пазухи через ротову порожнину або через щоку. Ця маніпуляція називається гайморотомія, вона досить травматична і вимагає тривалого періоду відновлення.

В даний час класичну операцію проводять рідко, віддаючи переваги малоінвазивним втручанням. Але при поширених гнійних кістах застосовують саме таке радикальне втручання. Небезпечне утворення при цьому видаляється повністю, пазуха промивається антисептиком і дренується.

У «Клініці Стахіва» операція з видалення кісти із навколоносових пазух здійснюється ендоскопічним способом, з мінімальним порушенням цілісності стінок пазухи.

При необхідності додатково проводять пластику соустя, видаляють прилеглі поліпозні розростання.

Ендоскопічна операція з видалення верхньощелепних кістозних утворень проводиться амбулаторно і триває зазвичай 20-40 хвилин. Після її завершення пацієнт протягом 2-3 годин знаходиться в клініці під наглядом лікаря, потім повертається до звичного життя.

Використання ендоскопа дозволяє видаляти кісту верхньощелепної пазухи бережним  способом. Така операція не порушує дренування і вентиляцію пазух, знижує ризик хронічних риносинуситів і не вимагає тривалого відновлення пацієнта.

Гайморотомія – це хірургічне втручання, що проводиться з метою видалення сторонніх предметів або слизисто-гнійних виділень з верхньощелепних (гайморових) пазух.

Ендоскопічну гайморотомію слід проводити при неефективності консервативних методів лікування хронічного гаймориту, при наявності сторонніх тіл і з метою розширення соустя для відтоку вмісту гайморової пазухи.

Ендоскопічна гайморотомія грає провідну роль в діагностиці захворювань, які іноді супроводжують гайморит (доброякісні та злоякісні новоутворення пазух). Адже ендоскопія є головним методом взяття біопсії, коли є підозри на онкологічну природу пухлин в пазухах носа.

Перелік необхідних передопераційних обстежень для дорослих:

 1. Загальний аналіз крові;
 2. Час згортання та тривалість кровотечі;
 3. Загальний аналіз сечі;
 4. Біохімічний аналіз крові (глюкоза, білок, сечовина, креатинін, білірубін, АлТ, АсТ, білірубін, калій, натрій, хлор);
 5. Група крові. Резус-фактор;
 6. Електрокардіограма;
 7. Флюорографія;
 8. ВІЛ;
 9. Гепатит С;
 10. Консультація сімейного лікаря;
 11. При необхідності – огляд суміжних спеціалістів;
 12. При необхідності –  комп’ютерна томограма приносових пазух носа.