![](https://stakhiv.com/wp-content/uploads/2020/04/zastavka-1-1024x683.jpg)
![](https://stakhiv.com/wp-content/uploads/2020/04/zastavka-1-1024x683.jpg)
Захворювання носа складають другу частину від всіх захворювань, з якими звертаються в ЛОР клініку. Ніс складна і тендітна система, яка виконує безліч функцій – дихання, зігрівання і зволоження повітря, очищення його від пилу. Тому навіть легке нездужання може спричинити дискомфорт всьому організму.
Існує безліч захворювань носа, найпоширенішими з яких є:
- Аденоїдит (збільшення аденоїдів)
- Риніт. Алергічний риніт
- Синусити
- Утруднене носове дихання
Одне з найпоширеніших хронічних захворювань дитячого віку – збільшення аденоїдів. Для їх лікування поряд з консервативною терапією широко використовуються хірургічні втручання.
Основою аденоїдів є непарна глоткова мигдалина. Вона розташовується в стінці носоглотки, навпроти задніх отворів носових ходів.
У нормі мигдалина має невеликі розміри і виглядає як складки, злегка виступаючі над поверхню слизової оболонки носоглотки. Але вона здатна значно збільшуватися в розмірах за рахунок запального набряку або гіпертрофії (розростання тканин).
При стійкому розростанні глоткової мигдалини говорять про аденоїдні вегетації або аденоїдній гіперплазії. Саме цей стан в побуті зазвичай називають аденоїдами
Часто повторювані і неадекватно проліковані гострі респіраторні інфекції.
- Хронічні ріносінусіти і інші затяжні інфекційно-запальні захворювання ЛОР-органів.
- Змінена реактивність імунної системи, наявність алергічних і аутоімунних захворювань.
- Постійне подразнення верхніх дихальних шляхів – найчастіша причина збільшених аденоїдів у сучасних дітей. Це повокує проживання в екологічно несприятливих зонах (близько промислових підприємств і автострад, в великих містах), наявність в сім’ї активних курців, використання в побуті великої кількості побутової хімії.
Аденоїди вважаються хворобою дитячого віку. Після 13-14 років починається природне зворотний розвиток (інволюція) глоткової мигдалини, у людей старше 30 років вона вже практично не помітна.
Діагностика аденоїдів в більшості випадків відбувається досить пізно, коли у дитини є стійкі симптоми, що викликають дискомфорт і погано піддаються лікуванню. Це загрожує розвитком ускладнень і не завжди коректованих наслідків. Раннє звернення до лікаря – це шанс на швидке й успішне позбавлення від проблеми.
-Утруднення носового дихання, що обумовлено стійким звуженням просвіту носоглотки через глоткову мигдалину, що розрослася. Дитина дихає через напіввідкритий рот, носові вдихи сиплі, з підхрапуванням, голос стає гугнявим. Лікування аденоїдів тільки судинозвужувальними засобами не дозволяє впоратися з такою хронічною закладеністю носа.
-Хронічний нежить. Характер і обсяг виділень залежить від вираженості і форми запалення аденоїдної тканини.
-Кашель, пов’язаний з подразненням задньої стінки глотки аденоїдними вегетаціями або виділеннями, що стікають. Може бути сухим і вологим. Характерний ранковий нападоподібний «горловий» кашель з відходженням слизу.
-Погіршення нюху, аж до розвитку аносмії (відсутність сприйняття запахів).
-Погіршення слуху, відчуття закладання вух, схильність до рецидивуючих отитів. Цей симптом пов’язаний з порушенням вентиляції слухових труб, гирла яких відкриваються в носоглотку.
-Схильність до частих, затяжним і ускладнених респіраторних інфекцій, з посилюванням наявних симптомів. Аденоїдна тканина функціонально не повноцінна, вона не здатна формувати адекватний імунний захист і сама стає осередком інфекційного запалення.
-Хронічна втома, виснаженість, порушення сну, головні болі, схильність до невротичних реакцій. Ці симптоми відзначаються навіть при 1 ступені аденоїдів, з мінімальними порушеннями носового дихання.
До віддалених наслідків аденоїдів відносять характерні лицьові деформації. Змінюється конфігурація твердого піднебіння, носових кісток, верхньої та нижньої щелепи, порушується привкус і вимова звуків. Тому лікування аденоїдів нерідко доповнюється заняттями у логопеда, ортодонтичними корекціями.
У дорослих серед захворювань носа найчастіше зустрічаються риніти або синусити.
-Інфекційні та неінфекційні захворювання носа.
Це найпоширеніша причина. До таких захворювань належать риніти. Синусити, (гайморити, фронтити) і ін.
Синусит – запалення навколоносових пазух.
Причина: інфекції або алергія.
Симптоми: закладеності носа, головний біль, температура, відчуття тиску на очі, втрата нюху, іноді зубний біль і набряк обличчя.
Лікують за допомогою пункційного дренування навколоносових пазух, антибіотиками та ін. методами.
Форми прояви синуситу.
- Гайморит – запалення слизової оболонки і кісткових стінок гайморової пазухи.
- Фронтит – запалення лобової пазухи.
- Етмоідит – запалення в осередках решітчастого лабіринту.
- Сфеноїдит – запалення клиноподібної пазухи носа.
Всі синусити вимагають екстреного лікування, так як гній з пазух може потрапити в прилеглі тканини і мозок, що загрожує серйозними захворюваннями.
Риніт – запалення слизової оболонки носа (нежить).
Симптоми – чхання, слизові виділення з носа, сльозоточивість. Іноді риніт переходить в хронічну форму, при якій знижується нюх і наявний значний набряк слизової оболонки носа.
Успішна терапія саме алергічного риніту повинна починатися перш за все з усунення контакту з алергеном. На початкових етапах, до вираженої гіпертрофії слизової носа, цього цілком може бути досить для одужання.
–Поліпи – розростання слизової оболонки носа, яка перекриває носові ходи і блокує отвори навколоносових пазух, що веде до утрудненого дихання. Симптоми: закладеність носа, хвороби носоглотки, гугнявий голос, порушення нюху і слуху. У більшості випадків застосовується оперативне лікування. Якщо поліпи виявлені на ранніх стадіях – можливе лікування протизапальними і антигістамінними препаратами.
–Склерома – хронічне захворювання слизової оболонки носа. Розвивається протягом декількох років і призводить до атрофічних змін слизової оболонки. Носові ходи звужуються, дихання стає утрудненим.
Симптоми: закладеність носа, сонливість, занепад сил, головні болі.
Лікування, як правило, медикаментозно і інгаляціями.
-Захворювання носа внаслідок травм.
Травма носа (закрита, відкрита, зі зміщенням кісткових уламків, без зміщення і т.д) призводить до набряку і гематоми.
– Вроджені патології носа.
Це одна з найпоширеніших причин захворювання носа. У багатьох людей трохи викривлена носова перегородка, що в більшості випадків не приводить до гострих проблем. Але зустрічаються сильні деформації носової перегородки, які звужують носові ходи і призводять до хронічних захворювань. У більшості випадків проблема викривлення носової перегородки вирішується хірургічним шляхом.
Деформація хрящової пластини може спричинити за собою розвиток різних негативних наслідків:
- утруднення носового дихання,
- пересихання слизових оболонок,
- зниження нюху,
- часті запалення навколоносових пазух і середнього вуха,
- хропіння, головні болі, підвищену стомлюваність.
Іноді вигнуті ділянки перекривають обидва носові ходи, змушуючи пацієнта постійно дихати через рот. В такому випадку операція на перегородку носа стає для нього єдиним порятунком.
Коли потрібна консультація?
- Нежить, що не проходить
- Закладеність носа
- Біль у носі
- Не вистачає повітря
- Часто йде кров з носа
- Турбують головокружіння
- Біль у носових пазухах
- Затруднене носове дихання з одної або двох сторін
- Гнійні, можливо із прожилками крові чи слизисті виділення з носа
- Порушення чутливості запаху
- Часто запалення придаткових пазух носа супроводжується симптомами інтоксикації: підвищення температури тіла, головний біль, загальна слабкість, підвищена втомлюваність, головокружіння.
На консультації лікар:
- Вислухає Вас і огляне
- Вивчить історію хвороби (можете взяти із собою попередні аналізи, що Ви здавали)
- При необхідності призначить додаткове лікування
- Просто і зрозуміло надасть відповіді на всі Ваші запитання
- Якщо можливо, поставить точний діагноз на основі даних, що вже є і надасть детальні рекомендації по подальшому лікуванню.
Профілактика захворювань носа:
- Правильно харчуватися
- Уникати переохолодження
- Промивати ніс
- Уникати контактів із хворими людьми
У клініці ми лікуємо всі захворювання носа, в тому числі:
- Лікування аденоїдиту: Консервативне і хірургічне лікування
- Лікування гаймориту і фронтитів
- Лікування вазомоторного риніту
- Лікування поліпозу носа: повний спектр консервативного і хірургічного лікування
- Корекція перегородки носа
- Пластика зовнішнього носа (див. ринопластика)