Лікування хвороб пазух носа

Захворювання навколоносових пазух

Запалення придаткових пазух носа (синусити) є найбільш поширеними з усіх захворювань ЛОР-органів. Виділяють наступні форми синуситів:

  • гайморит (запалення в верхньощелепних (гайморових) пазух;
  • етмоїдит (в клітинах гратчастого лабіринту);
  • фронтит (в лобових пазухах);
  • сфеноїдит (в клиноподібній пазусі).

З них найбільш частими є етмоїдити, гайморити, потім фронтити і сфеноїдити, причому останні дві форми найбільш небезпечні в плані розвитку внутрішньочерепних гнійних ускладнень. У практиці нерідко зустрічається поєднання двох, трьох, а іноді і чотирьох форм запалення навколоносових пазух.

За тривалістю запалення розрізняють:

  • гострі синусити – до 10 днів від початку захворювання;
  • підгострі – від 10 днів до 1 місяця;
  • хронічні – більше 1 місяця.

Гострі синусити розвиваються, як правило, на тлі ГРВІ і грипу, а також можуть виникати при гострому риніті в результаті поширення інфекції зі слизової оболонки носа на пазухи, порушенні повітрообміну в пазухах, швидкого розмноження хвороботворних мікроорганізмів в порожнині носа.

Причиною появи гаймориту можуть бути захворювання зубів – одонтогенні процеси в гайморових пазухах в результаті глибокого карієсу з поширенням на корені зубів, які межують з нижньою стінкою гайморових пазух, а нерідко і виступають в пазуху. Гострі одонтогенні гайморити дуже часто приймають хронічну форму у зв’язку з їх пізньою діагностикою, а також особливою мікрофлорою,  що може проникнути із порожнини рота в пазуху.

Переходу гострого процесу в хронічний сприяє:

  • зниження загального імунітету організму;
  • неправильно або несвоєчасно проліковані гострі процеси в пазухах;
  • наявність таких хронічних захворювань, як цукровий діабет, хвороби крові, шлунково-кишкового тракту та ін.

В ряді випадків переходу процесу у хронічну форму сприяють анатомічні особливості будови структур порожнини носа пацієнта (2 і більше «соустя» верхньощелепної пазухи з носом, бульозна середня носова раковина, викривлення перегородки носа, хронічні риніти, аденоїди та ін.) .

В практиці клініки Стахіва при лікуванні гострих і хронічних форм синуситу застосовуються різні методики лікування цих захворювань в залежності від важкості перебігу процесу, тривалості, супутньої патології, віку і т. д.

В даний час широко застосовуються безпункційні методи лікування (без проколів). Вони з успіхом проводяться і в нашій клініці. Однак необхідно знати, що дані методики можна застосовувати далеко не у всіх випадках, вони неефективні при одонтогенних процесах, при хронічних синуситах, при ураженні двох і більше пазух з одного боку (гемісинуситах).

Нерідко пацієнти, боячись пункції (проколу) відмовляються від адекватного лікування, тим самим, затягуючи процес, що нерідко сприяє поширенню запалення з гайморових пазух в лобові і клиноподібну, що в свою чергу може стати причиною грізних внутрішньочерепних гнійних ускладнень, таких, як менінгіт, абсцес мозку, синус-тромбоз і т.д., нерідко призводять до інвалідності або навіть смерті хворого. Вкрай небезпечно займатися самолікуванням, багато пацієнтів намагаються лікувати синусити прогріваннями і зігріваючими компресами, що також сприяє збільшенню запальних процесів і розвитку важких ускладнень.

Сьогодні при рецидивуючих запальних захворюваннях навколоносових пазух широко застосовується ендоскопічне дослідження порожнини носа і носоглотки для визначення функціонального стану соустя, що сполучають пазухи з порожниною носа, при цьому нерідко виявляються анатомічні особливості, після усунення яких хірургічним шляхом вдається позбавити пацієнта від хронічних синуситів. Варто також зауважити, що одонтогенні (зубні) гайморити викликають важкі запально-дегенеративні процеси в гайморових пазухах і часто вимагають хірургічного втручання після санації каріозних зубів.

На завершення хочеться нагадати, що своєчасне звернення до фахівця – оториноларинголога допоможе уникнути поширення процесу, сприяє призначенню адекватної антибіотикотерапії, вибору тактики місцевого лікування (беспункціонний метод або пункція), запобігання хірургічного лікування і важких внутрішньочерепних гнійних ускладнень. Не гайте час на даремно, а записуйтеся на консультацію до наших ЛОРів, якщо у Вас є симптоми захворювань. Адже профілактика значно краще будь-якого лікування!