Малоінвазивна (лапароскопічна) хірургія в дитячому віці

Дитяча хірургія відділилася із загальної хірургії відносно недавно, в першій половині двадцятого століття. До цього часу хірурги переконалися, що дітей оперувати потрібно інакше, ніж дорослих. Лікарі бачили і розуміли, що необхідно враховувати не тільки, так би мовити, розмір тіла, але і вікові особливості організму, що росте.

Тому підхід до оперування дітей оформився в окрему галузь хірургії. Стали розроблятися оперативні втручання виключно для дитячого і підліткового віку.

Головним критерієм дитячої хірургії стала мінімальність хірургічної агресії, а основними принципами, про які завжди пам’ятає дитячий хірург, використовуючи оперативну методику для дітей, – функціональна незрілість організму і його потенційне зростання.

Тому хірургічні втручання у дітей і підлітків часто зовсім не схожі на операції для дорослих. Це відноситься і до питання ЯК треба проводити операцію, але найголовніше, – чи ТРЕБА взагалі її проводити, чи не можна її уникнути. До того ж, треба пам’ятати, що деякі захворювання, які у дорослих однозначно вимагають хірургічного втручання, у дітей, особливо в ранньому віці, є фізіологічним, тобто нормальним станом організму.

Дитячий хірург «Клініки Стахіва» має великий багаторічний досвід роботи у відділенні дитячої хірургії.

Для проведення хірургічних втручань у дітей клініка оснащена всім необхідним обладнанням. Реабілітацію та відновлення після операції діти проходять в затишних палатах клініки, під пильним наглядом медперсоналу. Саму операцію дитячий хірург проводить в чудових операційних, в тому числі з ламінарними потоками повітря та із сучасним хірургічним інструментарієм, електрохірургічними та ендовідеохірургічними приладами провідних європейських компаній.

За знеболення під час операцій, що проводяться дитячим хірургом, відповідають досвідчені анестезіологи, які мають у своєму розпорядженні сучасне обладнання, і володіють всіма видами анестезії у дітей, зокрема сучасним севорановим інгаляційним наркозом.

У клініці Стахіва батьки пацієнтів можуть узгодити найбільш зручний для них час і день втручання, хірургічна операція проводиться в режимі одно- чи дводенного перебування. Тобто, батьки з дитиною поступають в клініку, перебувають разом з дитиною в комфортабельній палаті, де проводиться необхідне передопераційне та післяопераційне лікування. Після проведеного оперативного втручання в цей же день (або на наступний день) сім’я повертається додому, маючи можливість постійного зв’язку з фахівцями клініки. Через кілька днів (від 4 до 7, в залежності від проведеного оперативного лікування) дитячий хірург проводить контрольний післяопераційний огляд.

Одним з найсучасніших, перспективним та малотравматичним методом хірургічного лікування в дитячому віці є лапароскопія, за допомогою якої операція проводиться через невеликі проколювання на передній черевній стінці, що означає «майже без розрізів».

Перевагами лапароскопії є:

  • невеликі розрізи (проколи) для виконання маніпуляцій на передній черевній стінці, що сприяє формуванню практично непомітних рубчиків у післяопераційному періоді;
  • малотравматичність методу сприяє відсутності неприємних відчуттів після операції та зменшеному використанню знеболюючих препаратів;
  • швидке загоєння рани та її невибагливість у догляді після оперативного втручання;
  • зменшення періоду перебування у стаціонарі та реабілітації після операції;
  • менша післяопераційна рана сприяє зменшенню «стресу» в дитини під час перев’язок;
  • зменшення кількості післяопераційних ускладнень.

Лапароскопічна хірургія пахової грижі за методикою P.I.R.S. (percutaneous internal ring suture).

Пахова грижа у дитини – це випинання внутрішніх органів черевної порожнини в паховий канал внаслідок незакритого (незарощеного) внутрішнього пахового кільця.

При натужуванні животика та посиленні внутрішньочеревного тиску (кашель, закрепи, проноси) в паховій ділянці (справа чи зліва) відмічається м’яко-еластичне та не болюче випинання овальної форми, яке при допомозі вільно вправляється в черевну порожнину, а також в горизонтальному положенні (лежачи на спині) є самостійно вправимо.

Особливо часто така патологія трапляється у недоношених дітей, а також в тих, які мають слабкість м’язів та передньої черевної стінки. В хлопчиків дещо частіше, ніж в дівчат, виникають пахові грижі, що пов’язано з процесом опускання яєчок в мошонку через паховий канал. В дівчат виникнення пахової грижі пов’язане з формуванням зв’язкового апарату матки. По частоті локалізації пахові грижі виникають більше справа, що пов’язане з певними анатомічними особливостями.

Одним із найскладніших ускладнень пахових гриж є защемлення внутрішніх органів, які потрапили у грижові ворота (стінка кишечника, сальник, апендикс, часто яєчник у дівчат). Тривале їх стиснення (більше 2-х годин) призводить до незворотної ішемії внутрішніх органів, а в подальшому до їх некрозу. В зв’язку з цим ускладненням діагноз «пахової грижі» вимагає серйозного відношення.

На жаль, основним і єдиним методом лікування даної патології є планове оперативне втручання, яке полягає в закритті внутрішнього пахового кільця та у відновленні нормальної анатомічної структури пахової ділянки. Операцію потрібно виконувати по встановленню діагнозу, провівши планові обстеження (перелік необхідних обстежень викладено в кінці статті). Дитина повинна бути соматично здоровою, оглянута ЛОР-лікарем та педіатром.

Лікування пахової грижі за допомогою лапароскопічного методу P.I.R.S. (percutaneous internal ring suture). Полягає у введенні лапароскопа через невеличний розріз в надпупковій ділянці та огляді внутрішнього пахового кільця з черевної порожнини та, в подальшому, його закритті спеціальною ниточкою через проколи в паховій ділянці.

Переваги методу:

  • можливість виконати операцію і з тієї сторони, де є грижа, і з іншої сторони, де на даний момент грижі немає, але є незакрите внутрішнє пахове кільце (яке є передумовою утворення грижі в дитини в майбутньому);
  • малотравматичність;
  • швидкість оперативного втручання;
  • відсутність больових відчуттів в післяопераційному періоді;
  • косметичний ефект;
  • недовготривала реабілітація.

По надійності цей метод дещо поступається традиційному, оскільки при недотриманні післяопераційних рекомендацій буває більша частка рецидиву грижі.

Також, в хлопчиків він теж є не повністю стовідсотковим методом, особливо при великих грижах, або тих, які опускаються в мошонку, визначається лікарем індивідуально.

Лапароскопічно операція проводиться під сучасним інгаляційним севорановим наркозом, після всіх обстежень та консультацій ЛОР, педіатра.

Термін перебування в клініці – один-два дні.

Варикоцеле – це досить поширене захворювання, при якому відбувається варикозне розширення гроновидних вен сім’яного канатика. Ним страждають 5-15 % осіб чоловічої статі у віці 10-40 років. Варикоцеле – це одна з провідних причин чоловічого безпліддя (близько 50 % серед усіх причин безпліддя у чоловіків та так званого «раннього чоловічого клімаксу»). Зустрічається значно частіше з лівої сторони, оскільки воно пов’язане з анатомічними особливостями та підвищеним тиском в лівій яєчковій вені, яка впадає в ліву ниркову, рідше з правої, ще рідше з обох сторін.

В горизонтальному положенні кровотік зберігається, а у вертикальному порушується, призводить до застою венозної крові в лівому яєчку. Зовні варикоцеле проявляється наявністю розширених, звивистих судин в лівій половині мошонки, які добре визначаються при огляді та пальпації.

Як правило, пацієнти скаржаться на тягнучі болі в лівій половині калитки, що посилюються до вечора, а також при підйомі важких предметів, фізичних навантаженнях. Клінічні прояви варикоцеле виникають далеко не завжди, часто навіть у пацієнтів з безпліддям немає ніяких скарг. Основним способом скринінг-діагностики варикоцеле є огляд та пальпація калитки. Майже 95 % випадків варикоцеле виявляються саме так. Проте, для остаточного підтвердження діагнозу і планування лікування потрібно виконати ультразвукове дослідження (УЗД) з доплерографією.

У 20-50 % хлопчиків підліткового віку з варикоцеле відмічається порушення сперматогенезу, що пов’язують з підвищенням температури в ураженому яєчку та венозним застоєм. Також може порушуватись гематотестикулярний бар’єр, виникає аутоімунний процес утворення антиспермальних антитіл, які ще більше пошкоджують яєчко.

Лікування варикоцеле в підлітковому віці не є терміновим. На початкових стадіях захворювання призначається спостереження та дообстеження для виключення інших можливих причин його розвитку. Небезпеку становить ІІ та ІІІ ступені хвороби, коли оперативне втручання є беззаперечним. Операція полягає у виключенні з кровотоку патологічно змінених гілок внутрішньої сім’яної вени (vena spermatica interna).

Переваги лапароскопічного методу лікування варикоцеле:

  • малотравматичність;
  • швидкість оперативного втручання;
  • відсутність больових відчуттів в післяопераційному періоді;
  • косметичний ефект;
  • недовготривала реабілітація.

Лапароскопічно операція проводиться через невеликі проколи на передній черевній стінці (їх всього три), в заочеревинному просторі знаходять та перев’язують внутрішню яєчкову вену. Операція проводиться під сучасним інгаляційним севорановим наркозом, після всіх обстежень та консультацій ЛОР, педіатра.

Термін перебування в клініці – один-два дні.

Перелік необхідних передопераційних обстежень для дітей:

  1. Загальний аналіз крові;
  2. Час згортання та тривалість кровотечі;
  3. Загальний аналіз сечі;
  4. Біохімічний аналіз крові (глюкоза, білок, сечовина, креатинін, білірубін, АлТ, АсТ, електроліти);
  5. Електрокардіограма;
  6. Консультація педіатра;
  7. При необхідності – огляд суміжних спеціалістів.

Наші щасливі клієнти

Хочу висловити велику подяку Олегу Володимировичу за проведену отопластику для моєї дитини.Операція пройшла успішно реабілітація теж)))))моя дівчинка почувається чудово )))дякую за професійність за той спокій і впевненість які Ви в мене викликали на консультації і в день операції))))Ви не просто лікар _Ви скульптор який втілив нашу мрію в реальність)))) Прийміть найщиріші побажання здоров’я та успіхів в Вашій благородній праці .Всім у кого є ще сумніви дуже раджу Не бійтеся!!! Зробіть крок до своєї мрії.Рекомендую клініку Стахіва і прекрасного лікаря Олега Володимировича.Процвітання Вам і всього найкращого.

Зоряна Джугла

Чудовий лікар,хірург і людина!!!Проводив два оперативних втручання….Професійне і чуйне ставлення до пацієнта!Завжди надає хороші консультації!Олег Володимирович майстер свого діла.

Kira Light

Олег Володимирович-професіонал своєї справи,чудовий хірург і людина яка живе своєю роботою..я з 12-14років мала алергічний хронічний реніт(ніс закладений незалежно від пори року)-весь час сиділа на судинозвужуючих препаратах-так що вже слизова атрофувалась…коли прийшла на прийом він все показав на відео і роз’яснив і повірила і згодилася на операцію…все пройшло добре і тепер я тільки згадую ,що мала проблеми з носом!!дякую!!!

Оксана Панчишин

Мене звати Олена і я є одною із пацієнток лікаря Стахіва. Понад шість років я страждала гайморитом ,лікувалася у різних спеціалістів, та добрі люди рекомендували звернутися саме до Олега Володимировича. І ось вже два з половиною роки як я забула про свій недуг. Хочу сказати велике спасибі,та усім рекомендую)!!!

Olena Gurska

Приємний персонал,окрема подяка лікарю Стахів О.В. Супер кваліфіковані лікарі

Diana Ternopilska

Чудова клініка. На мою думку найкраща у нашому місті. Дякую що ВИ є!!!

Svetik Hrytsiv