Часто пацієнти звертаються зі скаргами на появу пухлин, випуклостей, плям на шкірі, що ростуть. Деякі з них мають вкрай неестетичний вигляд і змушують пацієнтів соромитись власної зовнішності. Більшість з новоутворень легко видаляються і рідко з’являються знову, але є такі новоутворення, котрі можуть перетворитись в злоякісні.
Новоутворення (неоплазія чи пухлина) – це патологічне утворення нової тканини в організмі зі зміненим генетичним апаратом клітини, який призводить до збоїв в регуляції її зростання і диференціації в організмі. Всі новоутворення спеціалісти ділять на злоякісні і доброякісні.
Навіщо видаляти доброякісні новоутворення, якщо вони не несуть шкоди для пацієнта? Відповідь проста: при пошкодженні новоутворень, тривалому впливу сонячного опромінення, переохолодження, велика ймовірність переродження їх в злоякісні, також вони можуть здавлювати судини і нерви в місці розташування і перешкоджати нормальній роботі організму.
Найчастіше поява шкірних новоутворень не має певних причин. Такі пухлини спровоковані спонтанними процесами в організмі, але також вони можуть з’являтись через генетичну схильність.
Головною ознакою неоплазії є безболісна поява ущільнення. Його розмір залежить від виду новоутворення, а також від місця розташування. Більш конкретних зовнішніх ознак, які відрізняли б доброякісну пухлину від злоякісної медицина поки не виявила. Існує ризик того, що в доброякісному утворення може приховуватись злоякісна пухлина. Тому при виявленні ущільнень на шкірі чи в підшкірно-жировій клітковині на будь-яких ділянках тіла, фахівці рекомендують його якомога швидше обстежити у спеціалістів.
Атерома – (від грецького аtherоmа, athera – кашка і оmа – пухлина) – це пухлиноподібне утворення, що відноситься до епітеліальних кіст шкіри, які поділяються на кілька видів залежно від їх гістологічної будови. За своїми клінічними проявами та лікуванням вони практично рівнозначні, тому в клінічній практиці їх називають атеромами.
Атерома – це округле утворення, що має капсулу і заповнене густими білими або жовтуватими масами, часто має неприємний запах. Вмістом атероми є білок кератин, який продукується її стінками. Виникає внаслідок закупорки сальних залоз. Має чіткі контури і щільну структуру, може запалюватися з болем і підвищенням температури тіла, прориватися. Практично не перероджується в злоякісну пухлину. З часом росте в об’ємі, що спричиняє певний дискомфорт, іноді больові відчуття. Може нагноїтись від травми чи місцевого інфікування, тоді лікування стає значно складнішим, ризик рецидиву атероми після операції в такому випадку зростає.
Атерома видаляється тільки хірургічним шляхом. Операція триває близько 20 хвилин. Накладаються косметичні шви, які не потрібно знімати. Може використовуватись як місцева, та і загальна анестезія.
Термін перебування в клініці – від кількох годин до одного дня.
Ангіома (грец. Αγγειον – «судинна пухлина») – пухлина, що складається майже виключно з новоутворених кровоносних судин (справжня ангіома), або лімфатичних судин (лімфангіома). Ангіома являє собою збірну назв судинних пухлин, які ростуть з кровоносних або лімфатичних судин.
Часто ангіоми є вродженими. Фахівці вважають, що новоутворення формується з персистуючих фетальних анастомозів між артеріями і венами. Збільшення ангіоми в розмірах відбувається за допомогою розростання судин останньої, які, проростаючи, руйнують навколишні тканини. Але при цьому точні причини виникнення вроджених ангіом поки не виявлені.
У деяких випадках виникнення ангіоми пов’язують в травматичними ушкодженнями або іншими захворюваннями. Така пухлина формується з розширених кровоносних або лімфатичних судин.
Видалення ангіом проводиться за помогою сучасного радіочастотного коагулятора фірми «Surgitron» під місцевим або загальним знеболенням (сучасним інгаляційним севорановим наркозом). На місці видалення залишається невелика ранка, яка заживає під кірочкою та потребує мінімум догляду.
Термін перебування у клініці – від кількох годин до одного дня.
Гемангіома – це доброякісна пухлина в організмі, яка розвивається з ендотелію судин, часто бере свій початок від самого народження дитини, коли на її шкірі батьки помічають невелику подряпину, яка за кілька тижнів збільшується до плями 1-2 см, іноді значно більше. Вона може бути яскраво-червоного, синюшного кольору, може здійматись над поверхнею шкіри або бути з нею в один рівень, також іноді поширюється підшкірно, що проявляється звичайною припухлістю. Досить часто локалізується на обличчі, волосистій частині голови, рідше на кінцівках та тулубі. Утворення та розвиток гемангіоми пояснюється багатьма чинниками, але прямої причини і до сьогодні вчені не виявили.
Виникнення її пов’язують з погіршенням екології, різними захворюваннями матері під час вагітності та використанням в цей період різних медикаментів, шкідливими звичками, навіть випромінюванням мобільних телефонів та комп’ютерів. У випадках росту пухлини потрібно негайно звернутися за допомогою до спеціаліста, який Вам порекомендує або ж спостереження із щомісячним наглядом за гемангіомою, або видалення її за допомогою лазера, інфрачервоної коагуляції, азоту (кріодеструкція гемангіоми) у випадку, коли гемангіома може значно збільшитися. Та коли гемангіома сягнула розмірів до 1-1,5 см і більше, або вона поширюється в підшкірні шари, то її необхідно видаляти хірургічним способом з накладанням косметичного шва. У випадках поблідніння гемангіоми протягом тривалого часу рекомендується спостереження, оскільки в такому випадку вона може самостійно зникнути. Що ж боїться гемангіома і які вона може дати ускладнення? Як і будь-яка інша “доброякісна пухлина”, вона не любить частої травматизації, прямих сонячних променів тривало, оскільки є ризики так званого виразкування, малігнізації, збільшення гемангіоми. Також гемангіома не полюбляє використання різних мазей, масажів, оскільки посилюється місцевий кровообіг, що сприяє її росту.
Якщо не зважати на ріст гемангіоми до великих розмірів, то можливий її розпад в центральній частині, як наслідок утворення виразок та інфікування. Іноді в лікуванні гемангіоми використовуються силіконові пластини, які сприяють тиску на неї та зменшення кровопостачання, що призводить до розсмоктування (метод консервативного лікування). Але якщо гемангіома в дитини сягнула великих розмірів, її необхідно видалити та віддати на гістологічне дослідження – в цьому допоможуть наші спеціалісти. Весь процес лікування та виписки проходитиме в комфортних умовах клініки, якісно та безпечно для Вашої дитинки.
Операція проводиться під сучасним севорановим наркозом з накладанням косметичного шовчика.
Термін перебування в клініці – один день.
Папілома – це доброякісне новоутворення, яке викликається папіломавірусом людини, росте і розмножується в шкірі.
Цей вірус, потрапляючи в організм людини, не позначається на її самопочутті. А ні дискомфорту, а ні зуду чи печіння. Просто у якийсь момент людина помічає на своїй шкірі новоутворення. Якщо на тілі надто багато папілом і вони довготривалі, людині варто додатково обстежитися і особливу увагу приділити імунній системі.
Важливим моментом є те, що папіломи не лікуються. Їх потрібно просто видаляти. Ніякі мазі, тампони, таблетки та примочки не допомагають. Організм сам упорається з вірусом, залишиться лише новоутворення, яке потрібно видалили. Тут є покази, як з естетичної точки зору, так і медичної. Якщо папілому пошкодити, може відбутися інфікування. До того ж, поки вірус в організмі людини активний, вона може стати джерелом зараження для інших близьких людей.
Видалення папілом проводиться за допомогою сучасного радіохвильового коагулятора фірми «Surgitron» під місцевим або загальним знеболенням (сучасним інгаляційним севорановим наркозом). На місці видалення залишається невелика ранка, яка заживає під кірочкою та потребує мінімум догляду.
Термін перебування у клініці – від кількох годин до одного дня.
Телеангіоекстазія (судинні зірочки та сіточки) – це розширені капіляри, які наповнюються кров’ю і проступають крізь шкіру у вигляді сіточок або зірочок. Можуть з’являтися на ногах, на обличчі (на щоках, підборідді, крилах носа), на руках і навіть на сідницях. Колірна гамма теж велика – від блідо-червоного до синювато-фіолетового.
За своїм походженням можуть бути венозними (частіше синього кольору), артеріальними (найчастіше червоного кольору і схожі на павутинку) і змішаними (виникають переважно на носі і щоках в лінійному або деревоподібному вигляді).
Існує ще таке поняття як “купероз” – це хронічне неінфекційне шкірне захворювання. Воно не є виявом телеангіектазії, але характеризується почервонінням шкіри обличчя і появою на ній судинних зірочок.
Незважаючи на те, що наявність судинних зірочок може бути проявом якихось неполадок в організмі, самі по собі вони не є небезпечні і не являють загрози ні для життя, ні для здоров’я, і є виключно естетичною проблемою.
Видалення телеангіоектазій проводиться за допомогою сучасного радіохвильового коагулятора фірми «Surgitron» під місцевим або загальним знеболенням (сучасним інгаляційним севорановим наркозом). На місці видалення залишається невелика ранка, яка заживає під кірочкою та потребує мінімум догляду.
Термін перебування у клініці – від кількох годин до одного дня.
Ліпома – доброякісна пухлина, що складається з жирової тканини, з часом здатна збільшуватися в розмірах. Як правило, ліпома може виникати практично в будь-якій частині тіла людини (за винятком кистей рук, стоп), росте повільно і протягом навіть декількох десятиліть може не давати про себе знати, тобто протікати практично безсимптомно. В зв’язку з цим фактором лікування жировиків часто відкладають. Однак, під дією багатьох зовнішніх і внутрішніх факторів (наприклад, стресу, загострення хронічної хвороби, розвитку запального процесу в організмі) має схильність до росту, значного збільшення, іноді навіть до нагноєння чи переродження.
Жировик знаходиться під шкірою і являє собою напівкруглий опуклий наріст. Людина може виявити його на дотик або візуально (наприклад, під час купання). Не можна сильно натискати або травмувати уражене місце. При збільшенні ліпоми вона може тиснути на нижчележачі м’які тканини, нерви, судини, викликаючи певну сиптоматику. Наприклад, при рості ліпоми шиї може з’являтися охриплість голосу, порушення ковтання; при ліпомі голови – спастичні головні болі і т.ін. Тому при виявленні новоутворення самостійно або ж на консультації в хірурга – потрібно не зволікати з лікуванням даної проблеми. Для діагностики ліпоми важливе значення має УЗД утвору, магнітно-резонансна томографія, біопсія для визначення можливого доброякісного чи злоякісного процесу в сумнівних випадках.
Лікування ліпоми тільки оперативне. Проводиться після всіх необхідних обстежень. Операція виконується під сучасним севорановим наркозом з накладанням косметичного шовчика, обов’язково проводиться гістологічне дослідження видаленого утворення.
Термін перебування в клініці – один день.
Сторонні тіла м’яких тканин – в мирний час сторонні предмети в м’яких тканинах зустрічаються у вигляді дерев’яних заноз (скалок), уламків голок, осколків металу, скла і т. п. Вони можуть інкапсулюватися або здатні викликати розвиток гнійного процесу.
Сторонні тіла м’яких тканин частіше локалізуються на руках і ногах. Це шматочки металу, дерева чи скла. Трохи рідше сторонні тіла (уламки ін’єкційних голок) локалізуються в сідничних ділянках.
Відразу після травми видаляють часто тільки поверхово розташовані сторонні тіла, частина з них, розташована в більш глибоких шарах, може залишитися не діагностована та не вилучена. Після повного загоєння рани іноді залишається чітка локальна болючість в місці розташування стороннього тіла, частіше рана цілком не гоїться – залишається нориця з незначними гнійними виділеннями.
Для правильної діагностики використовується ультразвукові методи дослідження (УЗД), рентгенологічні методи (КТ, МРТ). Діагностика рентгеноконтрастних сторонніх тіл труднощів не представляє, складніше знайти скляні та дерев’яні сторонні тіла.
Лікування сторонніх тіл м’яких тканин тільки оперативне. Значні утруднення можуть виникнути при видаленні сторонніх тіл у складних анатомічних ділянках (кисть, стопа) чи в значних по об’єму м’яких тканинах (сідниця, стегно).
Операція видалення стороннього тіла м’яких тканин проводиться під місцевим або загальним знеболенням (сучасним інгаляційним севорановим наркозом). По можливості, на рану накладається косметичний шовчик для менш помітного рубця.
Термін перебування у клініці – від кількох годин до одного дня.
Перелік необхідних передопераційних обстежень для дітей:
- Загальний аналіз крові;
- Час згортання та тривалість кровотечі;
- Загальний аналіз сечі;
- Біохімічний аналіз крові (глюкоза, білок, сечовина, креатинін, білірубін, АлТ, АсТ, електроліти);
- Електрокардіограма;
- Консультація педіатра та ЛОР-лікаря;
- При необхідності – огляд суміжних спеціалістів.